وزیر بهداشت: بیش از ۵۰ درصد مردم واکسینه شده‌اند

  • مرداد ۱۴۰۰
  • دیدگاه غیر فعال شده است

متن کامل خبر را در اینجا بخوانید.

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تشریح وضعیت بیماری کرونا در کشور، از واکسینه شدن بیش از ۵۰ درصد مردم خبر داد و بر لزوم به روز شدن دستورالعمل های مرتبط با این بیماری، تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از وبدا، دکتر بهرام عین ‌اللهی روز سه شنبه در جلسه کمیته کشوری علمی کووید۱۹،  عنوان کرد: در آستانه هفته دفاع مقدس هستیم که یادآور صحنه های شهادت و ایثار به خصوص ایثار در جامعه پزشکی است؛ ما در دفاع مقدس در عرصه درمان مجروحین و پیشگیری بسیاری از بیماری ها و درمان مجروحین شیمیایی نه تنها موفق عمل کردیم بلکه امروزه در بسیاری از این زمینه سرآمد هستیم. در عبرصه درمان مجروحین شیمیایی تنها مقالاتی که مستند و معتبر است، مقالات کشور ماست و این نشان آن است که ما در بحران با استفاده از دانشمندانمان توانستیم موفق کار کنیم. بنابراین تاریخ نشان می ‌دهد که این توان را داریم. در بحث سلول ‌های بنیادین، جزو چند کشور اولی بودیم که روی سلول‌ های بنیادی در مرکز رویان کار کردیم و در دنیا موفق عمل کردیم و اکنون سرآمد هستیم. بنابراین، ما به صورت بالقوه در کشور توان علمی لازم را داریم و این موضوع را تاریخ ثابت کرده است.

وی افزود: از همه دانشمندانی که در نبرد با کرونا برای درمان بیماران تلاش کردند، تشکر می کنم، بسیاری از افرادی که در کرونا تلاش کردند، خودشان گرفتار بیماری شدند و ناآشنا از بیماری نیستند. این افراد هم با بیماران سروکار داشتند و هم خودشان دچار شدند و ایثار و فداکاری کردند که قابل تقدیر است. باید توجه کرد که اهمیتی که در اسلام به علم و دانش داده می ‌شود، شاید در خیلی از مذاهب نباشد. حضرت علی (ع) می‌ فرمایند «العلم و سلطان» مقام معظم رهبری هم مرتبا به این موضوع تاکید دارند. بنابراین، ما مهمترین مساله‌ مان بحث علم و دانش و استفاده از دانشمندان است. در عین حال، وضعیت علمی ما هم در منطقه و جهان ممتاز است. ما بعد از انقلاب، از نظر نیروی انسانی بسیار قوی عمل کردیم و در تمامی رشته‌ ها دانشمندان صاحب ‌نظری داریم که مقالات متعددی داده و کار می‌ کنند. یک زمانی مردم کشور ما برای درمان به خارج از کشور می ‌رفتند، اما اکنون برعکس شده و همه از خارج برای درمان به ایران می ‌آیند که نشان می ‌دهد دانشمندان ما توانستند در وضعیت خوبی کار انجام دهند و خدماتی که به مردم ارائه می‌ شود، در سطح بالایی قرار دارد.

کمیته علمی کرونا کاربردی شود
عین ‌اللهی با بیان اینکه اقدامات و تصمیمات کمیته علمی باید کاربردی شود، گفت: از سوی دیگر، ما باید مرتبا اقداماتمان را به ‌روز کنیم. به عنوان مثال باید تغییراتی در زمینه قرنطینه و لاک ‌داونی که در کشور اعمال می‌ شود، ایجاد کنیم و این موضوع نمی‌ تواند تا آخر به همین صورت باشد. اقداماتی مانند عدم تردد شبانه، مسافرت نرفتن، عدم خروج ماشین‌ها و… نمی ‌تواند همیشه ادامه داشته باشد و با توجه به وضعیت موجود برایش فکری کرده و تغییر دهیم. نه اینکه یک چیزی را به عنوان دستورالعمل قرار داده و روی آن بایستیم.

تا امروز بیش از ۵۰ درصد مردم را واکسینه کرده ایم

وی با بیان اینکه تا امروز بیش از ۵۰ درصد مردم را واکسینه کردیم، گفت: در حوزه واکسیناسیون به حدود ۴۵ میلیون دوز  رسیده ‌ایم و دیگر وضعیت دارد فرق می ‌کند و تا دو سه هفته دیگر شاید به ۷۰ درصد هم برسیم. بنابراین، دیگر لازم نیست که دستورالعمل‌ هایی که قبلا داشتیم را اجرا کنیم، بلکه باید آن‌ها را به ‌روز کنیم. مثلا لاک‌ داون هوشمند را ایجاد کنیم و مطالب را به ‌روز بتوانیم انجام دهیم.

مهمترین مساله ‌ای که دانشمندان باید نسبت به آن تاکید کنند، واکسیناسیون است

عین اللهی تصریح کرد: در مورد دستورالعمل‌ های درمانی هم همینطور است. اگر به این نتیجه رسیدیم که دیگر رمدسیویر لازم نیست، دیگر نباید آن را تجویز کنیم. بنابراین، اولا نباید تعصب داشته باشیم و روی هر چیزی که اجماع می ‌شود، بایستیم و درمان‌ ها را به‌ روز کنیم. مهمترین مساله ‌ای که همه دانشمندان  نسبت به آن تاکید می کنند، واکسیناسیون است.

هجمه به واکسیناسیون از سوی عده ای جاهل و مغرض

وزیر بهداشت افزود: جالب است که تا یک تا دو ماه قبل همه سایت‌ ها و عناصر بیگانه می‌ گفتند این چه مملکتی است که کسی واکسن تزریق نکرده و اکنون می ‌گویند: چرا واکسن می ‌زنید. بنابراین در بحث واکسیناسیون اصرار داریم که همه صحبت کنند. امروز در هجمه وحشتناکی از عدم واکسیناسیون قرار گرفتیم که یک عده جاهل‌ اند و عده ‌ای هم مغرضند که خودشان می‌ دانند واکسن خوب است، اما به دلایلی علیه آن صحبت می‌ کنند. همه دوستان باید درباره واکسیناسیون کمک کرده و صحبت کنند. این روی مردم موثر است. تکلیف است که در رابطه با اهمیت واکسیناسیون و اثرات آن صحبت کنیم. ما انقدر هزینه می‌ کنیم و بیمار به بیمارستان می ‌آید که میزان زیادی برای بیمار و سیستم هزینه دارد و بعد هم بیمار ریه و کلیه‌ اش دچار مشکل می‌ شود. بر این اساس، خواهش ما این است که در جهت آگاهی دادن به مردم کمک کنند.

لزوم استفاده از ظرفیت طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی

وزیر بهداشت با بیان اینکه باید روی روش ‌های تقویت سیستم ایمنی هم کار کنیم، عنوان کرد: مباحثی مانند تغذیه مناسب، استفاده از طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی و… استفاده کرد. از نظر من تنها مرجع علمی اظهارنظر درباره کرونا کمیته علمی کشوری است. بنابراین به هیچ وجه نظرات دیگر را قبول نمی ‌کنیم، مگر اینکه در این کمیته باشد. البته افراد خارج از کمیته هم می‌ توانند داخل کمیته مستند صحبت کنند و مطالبشان را بگویند، اما اینکه در بیرون و در فضای آشفته مجازی که مردم را به اشتباه می ‌اندازد، صحبت کنند، درست نیست. هر کس که باعث شود مردم خسارت ببینند، گناه بزرگی است.

وی افزود: مرگ و میر روزانه‌ ۶۰۰ و ۷۰۰ نفری که می‌ بینیم، واقعا فاجعه است. اکنون هر کس در جهت نادرست تشویق کند، جنایت می ‌کند. مقصر فقط وزارت بهداشت نیست، بلکه همه عوامل دخیل اگر مردم را به گمراهی بکشانند، مقصرند. در عین حال خواهشم این است که مطالب مختلف را به جامعه نکشانند، هرچه هست در همین کمیته صحبت شود و اجماع شود. در هیچ جلسه‌ ای ۱۰۰ درصد افراد موافق نیستند، بلکه همیشه موافق و مخالف وجود دارد، اما وقتی به نتیجه رسیدید، همه به آن نتیجه احترام گذاشته و در بیرون مخالف آن را نگوییم. این درست و اخلاقی نیست. یک صدا باید از کمیته علمی بلند شود و آن صدایی است که اکثریت به آن نتیجه می‌ رسند. در بحث‌ های علمی هیچ گاه نمی‌ توان ۱۰۰ درصدی صحبت کرد و هر کس با توجه به تجربیاتش نظر دارد، اما وقتی کمیته علمی و کشوی می ‌شود، باید هماهنگی وجود داشته باشند. در عین حال خواهشم این است که افراد به عنوان عضو کمیته، نظر خلاف شورا را ندهند و این قابل قبول نیست. تنها چیزی که مصوب جلسه باشد، قبول می‌ کنیم. مخالفین هم در همین کمیته بحث کنند.

نویسنده

قبلی «
بعدی »